zdjęcie Małgorzaty FlisW środę 16 marca Biblioteka Gminna w Szumowie gościła panią Małgorzatę Flis, ilustratorkę książek dla dzieci, która przyjechała na spotkanie z najmłodszymi czytelnikami – uczniami klasy trzeciej Szkoły podstawowej w Szumowie i dziećmi z klas III – IV Szkoły Podstawowej w Srebrnej.

Małgorzata Flis studiowała na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Malarstwa i rysunku uczyła się w pracowni Zbysława Maciejewskiego. Dyplom w Pracowni Książki uzyskała w 1985 roku. Uprawia malarstwo, pastele, grafikę projektową, tworzy ilustracje książkowe. Jako grafik-projektant pracuje dla wielu wydawnictw i agencji reklamowych. Projektuje serie wydawnicze, okładki płytowe, kalendarze, plakaty i wizualizację firm. Stworzyła m.in. ilustracje do takich książek jak: „Bajkowy słownik polsko-angielski, angielsko-polski dla dzieci”, „Kelner Kornel i inne wiersze niesforne”, „Gwizdek i śniegowa kula”, „Gwizdek nie chce spać”, „Jak tańczono przed wiekami, czyli taniec z figurami”.

Na początek pani Małgorzata zadała dzieciom zagadkę, aby po rysunku odgadły nazwę miasta, w którym ona mieszka. Zaczęła rysować zieloną kredką i dzieci w mig odgadły, że chodzi o smoka wawelskiego i miasto Kraków. Następnie ilustratorka opowiadała o swoim życiu i pracy. Opowieść ilustrowała przepięknymi rysunkami postaci z książek, a dzieci odgadywały jakiego bohatera rysuje.

Pani Małgorzata opowiedziała dzieciom o technikach malarskich, jak prawidłowo komponować ilustracje z tekstem oraz jak zaprojektować świetną okładkę. Spotkanie miało formę warsztatów podczas których dzieci wykonywały projekt okładki książki o dowolnie wybranych zwierzętach. Powstały bardzo piękne prace. Pani Małgorzata podziwiała talent dzieci i niesamowitą wyobraźnię. Tworzenie zakończyło się wspólnym oglądaniem prac i wyborem najciekawszych i najładniejszych. Pani Małgorzata stwierdziła, że wszystkie prace są piękne i bardzo interesujące.
Spotkanie na żywo ze sławną ilustratorką było dla dzieci niezapomnianym przeżyciem.

Galeria