zdjęcie rośliny barszcz sosnowskiegoUrząd Gminy Szumowo informuje, że na terenie województwa podlaskiego stwierdzono występowanie roślin barszczu Sosnowskiego (Heracleum Sosnowski Mandel). Roślina ta rośnie głównie na terenach wilgotnych, w pobliżu cieków wodnych, kanałów i rowów, także na poboczach dróg i przy szlakach turystycznych oraz na nieużytkach czy odłogach.
Barszcz Sosnowskiego jest rośliną silnie zachwaszczającą teren. Występujące włoski na łodygach i liściach wytwarzają parzącą substancję, która może powodować zapalenie skóry oraz błon śluzowych, powstawanie pęcherzy i trudno gojących się ran.

Parzące działanie rośliny nasila się podczas słonecznej pogody, wysokiej temperatury oraz dużej wilgotności powietrza. Szczególnie podatne są dzieci i osoby cierpiące na alergie.
  W przypadku przebywania w miejscach występowania tej rośliny należy zachować szczególną ostrożność. Barszczu Sosnowskiego nie należy dotykać ani zrywać. Roślina ta jest organizmem niekwarantannowym i nie podlega obowiązkowi zwalczania z urzędu. Obowiązek usuwania roślin należy do właściciela nieruchomości.
Szczegółowe informacje na temat biologii, szkodliwości i sposobów zwalczania barszczu Sosnowskiego znajdują się w załączonej ulotce.