1zdjęcie z biegów papieskich0 czerwca 2018 roku w Szumowie odbył się VIII Bieg Dziękczynny za św. Jana Pawła II. Organizatorem imprezy, w której w tym roku wzięło udział około 255 uczestników, była Szkoła Podstawowa w Szumowie. Patronat nad biegiem objął Proboszcz Parafii Szumowo oraz Wójt Gminy Szumowo. O godz. 11.30 w kościele parafialnym w Szumowie rozpoczęła się Msza Święta, a następnie około godziny 13.00. na placu przy Skansenie Starszy Wizytator Kuratorium Oświaty w Białymstoku pani Danuta Radwańska oraz Wójt Gminy Szumowo pan Jarosław Cukierman dokonali uroczystego rozpoczęcia sportowej części imprezy. Po krótkiej rozgrzewce jako pierwsze na trasę o długości 400m wyruszyły dziewczynki urodzone w 2009 i 2010 r. 

 Biegi przeprowadzone i oceniane były w sześciu kategoriach wiekowych z uwzględnieniem dziewcząt i chłopców. Ponadto odbył się bieg otwarty na dystansie 2000 m. dla osób dorosłych i bieg uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej. Na koniec wystartowali najmłodsi zawodnicy – dzieci do lat 6. 

W biegach wzięli udział zawodnicy ze Szkół Podstawowych z Szumowa, Pęchratki Polskiej, Srebrnej, Paproci Dużej, Zambrowa i Warszawy. Dzieci z Gminnego Przedszkola w Szumowie, a także uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej w Szumowie. W przygotowanie i przeprowadzenie imprezy zaangażowani byli nauczyciele i pracownicy Szkoły Podstawowej w Szumowie.
Nad bezpieczeństwem uczestników czuwali policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Zambrowie i członkowie Ochotniczej Straży Pożarnej z Paproci Dużej i Głębocza Wielkiego.
Imprezę pod względem medycznym zabezpieczała grupa ratownicza „Nadzieja” z Łomży.
Na radosny nastrój panujący podczas imprezy miała zapewne wpływ przepiękna słoneczna pogoda, oprawa wokalno-instrumentalna, za którą odpowiadał zaproszony już po raz kolejny zespół „Boża Nuta”. Dzieci mogły skorzystać z przygotowanych dla nich atrakcji w postaci trampolin i ogromnych dmuchanych zjeżdżalni.
Czekając na podsumowanie i ogłoszenie wyników uczestnicy imprezy mogli obejrzeć przedstawienie o treści profilaktycznej przygotowane przez uczniów SP w Szumowie pt: ”Tak żyj, abyś zdrowy był”, oraz do wysłuchać wykonawców, którzy zajęli pucharowe miejsca w szkolnym konkursie wokalnym „Na polską nutę”. Ponadto rozdano nagrody za zajęcie I, II i III miejsca w konkursie plastycznym: „Uzależnienia –nie bądź obojętny”, medale dla zwycięzców turnieju „Kobiety sportu” i „Pogromcy piłki”, a także medal za zdobyte I miejsce w Półfinałach Wojewódzkich w Pływaniu stylem klasycznym.
W uroczystości zakończenia zawodów i wręczenia medali wzięli udział: Proboszcz Parafii Szumowo Ks. Sławomir Grodecki, Wójt Gminy Szumowo pan Jarosław Cukierman i Dyrektor SP w Szumowie pani Bożena Kosobudzka.
Wszyscy uczestnicy biegu otrzymali dyplomy za udział oraz butelkę wody i słodki batonik. Zdobywcy trzech pierwszych miejsc w poszczególnych kategoriach oraz wszyscy najmłodsi uczestnicy biegu wrócili do domu z pamiątkowymi medalami.
Wręczone zostały także statuetki dla najstarszej uczestniczki i najstarszego uczestnika biegów ufundowane przez Starostę Powiatu Zambrowskiego pana Roberta Rosiaka, które zdobyli pani Małgorzata Szymczuk oraz pan Tomasz Gwardiak.
Medal fair play otrzymał zawodnik ze SP w Szumowie - Eryk Rytych za zainteresowanie i wsparcie okazane koledze, który upadł na trasie biegu.
Dla wszystkich zawodników i kibiców Rada Rodziców Szkoły Podstawowej w Szumowie przygotowała grochówkę, kawę, herbatę oraz słodki poczęstunek.


Klasyfikacja zwycięzców w poszczególnych grupach przedstawia się następująco:

DZIEWCZĘTA ROCZNIK 2009, 2010 (400 m)
1 miejsce – Zuzanna Jarząbek SP Srebrna
2 miejsce – Monika Dębek SP Szumowo
3 miejsce – Kaja Szewczyk SP Szumowo

CHŁOPCY ROCZNIK 2009, 2010 (400 m)
1 miejsce - Szymon Kafel SP Szumowo
2 miejsce – Adrian Olszewski Paproć Duża
3 miejsce – Łukasz Truchel SP Szumowo

CHŁOPCY ROCZNIK 2007, 2008 (400 m)
1 miejsce – Jan Podedworny Warszawa
2 miejsce – Jakub Krakówka SP Pęchratka
3 miejsce – Miłosz Jarząbek SP Srebrna

DZIEWCZĘTA ROCZNIK 2007, 2008 (400 m)
1 miejsce – Małgorzata Krajewska SP Szumowo
2 miejsce – Amelia Głębocka SP Szumowo
3 miejsce – Vanessa Legacki SP Szumowo

DZIEWCZĘTA ROCZNIK 2005, 2006 (600 m)
1 miejsce – Amelia Zaremba SP Szumowo
2 miejsce – Sylwia Truchel SP Szumowo
3 miejsce – Dominika Gwardiak SP Szumowo

CHŁOPCY ROCZNIK 2005, 2006 (800 m)
1 miejsce – Piotr Walerzak SP Szumowo
2 miejsce – Krzysztof Gwardiak SP Szumowo
3 miejsce – Bartosz Frąckiel SP 5 Zambrów

DZIEWCZĘTA ROCZNIK 2003, 2004 (800 m)
1 miejsce – Kinga Dębek SP Szumowo
2 miejsce – Julia Bączyk SP Szumowo
3 miejsce – Julia Jankowska SP Szumowo

CHŁOPCY ROCZNIK 2003, 2004 (1100 m)
1 miejsce – Karol Bauer SP Szumowo
2 miejsce – Jakub Gwardiak SP Szumowo
3 miejsce – Dawid Perkowski SP Szumowo

DZIEWCZĘTA ROCZNIK 2001, 2002 (1100 m)
1 miejsce – Martyna Truchel SP Szumowo
2 miejsce – Weronika Gwardiak SP Szumowo
3 miejsce – Kinga Szymańska SP Szumowo

CHŁOPCY ROCZNIK 2001, 2002 (1500 m)
1 miejsce – Adam Kos SP Szumowo
2 miejsce – Michał Bobkowski SP Szumowo
3 miejsce – Bartosz Olszewski SP Szumowo

BIEG OTWARTY

Mężczyźni
1 miejsce – Kamil Ptaszyński
2 miejsce – Damian Pskiet
3 miejsce – Mateusz Panasewicz
Kobiety
1 miejsce – Katarzyna Tabędzka
2 miejsce – Małgorzata Szymczuk

WARSZTATY TERAPII ZAJĘCIOWEJ KOBIETY
1 miejsce – Katarzyna Załuska
2 miejsce – Justyna Załuska
3 miejsce – Małgorzata Strugała

WARSZTATY TERAPII ZAJĘCIOWEJ MĘŻCZYZNI
1 miejsce – Michał Łętowski

Bożena Katarzyna Kosobudzka
Anna Dąbrowska-Komor