W dniu 10 września 2019 roku odbył się rajd rowerowy pod hasłem „Młodzi Pamiętają”, jako gwieździsty rajd rowerowy dla młodzieży szlakiem bitwy stoczonej pod Łętownicą i Andrzejewem, połączony z lekcją historii w terenie.

 

 

Rajd rozpoczął się od spotkania uczniów szkół podstawowych w mauzoleum w Andrzejewie gdzie odbyła się pierwsza część lekcji historii. Później uczestnicy z opiekunami w asyście OSP Ostrożne udali się pod pomnik w Łętownicy - upamiętniający poległych w walce we wrześniu 1939 roku polskich żołnierzy – tam odbyła się dalsza cześć lekcji, którą poprowadziła nauczycielka ze Szkoły Podstawowej w Andrzejewie Pani Ewa Warszawin. Uczestnicy z uwagą wysłuchali prelegentki, gdyż później za każdą prawidłową odpowiedź otrzymywali nagrody.
Zwieńczeniem rajdu było wspólne ognisko i poczęstunek przygotowany przez Panie z Koła Gospodyń Wiejskich „Łętowianie”.

To była wspaniała lekcja historii. Już po raz trzeci Gmina Szumowo i Gmina Andrzejewo organizują wspólne obchody rocznicy pod Łętownicą i Andrzejewem. Impreza spotkała się z dużą aprobatą społeczną jako lokalne i niezwykłe wydarzenie. Według założeń organizatorów impreza miała być lekcją historii, patriotyzmu i służyć integracji lokalnej społeczności.

Osoby uczestniczące w rajdzie rowerowym uczcili w ten sposób tragiczne wydarzenia z września 1939 roku jakie rozegrały się na terenie obecnych dwóch gmin – Szumowa i Andrzejewa.
Rajd odbył się jako impreza towarzysząca w ramach obchodów uroczystości patriotyczno–religijnych poświęconych 80 Rocznicy Bitwy stoczonej pod Łętownicą i Andrzejewem w dniach 12-13 września 1939 roku. Główne uroczystości zaplanowano w sobotę 14 września od godz.10:00 i niedzielę 15 września od godz.9:00. Zaczną się one przy pomniku w Łętownicy.