Czujnik jakości powietrza w Szumowie

Czujnik jakości powietrza w Srebrnej

plakat z żołnierzem i krzyżem 16 marca 2018 r.  w naszej Gminie będzie miała miejsce niecodzienna uroczystość, pożegnania i pochówku żołnierzy 201 pułku piechoty, poległych w boju pod Paprocią i Pęchratką 4 sierpnia 1920 roku, odnalezionych i ekshumowanych z pola walki przez Stowarzyszenie „Wizna 1939”. Żołnierze w honorowym kondukcie zostaną odprowadzeni i pochowani w kwaterze wojennej na cmentarzu w Szumowie.

 

 

 

    Uroczystości rozpoczną się już późnym popołudniem 15 marca w czwartek. Tego dnia będzie miało miejsce spotkanie z ojcem Konradem Małysem OSB z Opactwa Benedyktynów w Tyńcu, wnukiem Innocentego Libury, żołnierza ochotnika z 201 Pułku Piechoty, oraz trwać będzie warta honorowa w kościele w Andrzejewie przy trumnach poległych żołnierzy.

    Kolejnego dnia, w piątek obchody rozpoczną się od wspólnej, nadzwyczajnej sesji Rad Gmin Szumowo i Andrzejewo. Następnie uczestnicy ceremonii udadzą się do kościoła pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Andrzejewie, gdzie zostanie odprawiona uroczysta msza żałobna w intencji poległych żołnierzy. Tam też uczestnicy będą mogli wpisać się do Księgi Pożegnalnej. Następnie orszak pogrzebowy przejdzie ze świątyni do rogatek Andrzejewa, gdzie nastąpi pożegnanie poległych przez mieszkańców, dalej kondukt uda się do Szumowa, gdzie na cmentarzu parafialnym odbędzie się uroczysty pochówek poległych żołnierzy.

    W imieniu organizatorów serdecznie zapraszamy wszystkich do uczestnictwa w uroczystościach pogrzebowych i godnego pożegnania żołnierzy.
    Zgłoszenie delegacji do warty honorowej (po 2 osoby)  można dokonać tylko drogą mailową na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Poniżej zamieszczamy dokładny program uroczystości.
PROGRAM UROCZYSTOŚCI POŻEGNANIA I POCHÓWKU ŻOŁNIERZY 201 PUŁKU PIECHOTY (OCHOTNICZEGO)
poległych w boju pod Paprocią i Pęchratką 4 sierpnia 1920 roku, odnalezionych i ekshumowanych z pola walki przez Stowarzyszenie „Wizna 1939” pod koniec listopada 2017 r.

15.03.2018 (czwartek)
1800 – Spotkanie z ojcem Konradem Małysem OSB z Opactwa Benedyktynów w Tyńcu w Krakowie, wnukiem Innocentego Libury, żołnierza – ochotnika z 201 Pułku Piechoty. Innocenty Libura był uczestnikiem walk pod Paprocią i Pęchratką, a swoje wspomnienia m.in. z tego okresu, zawarł w powieści autobiograficznej pt. „Krokiem zdobywców”, która po raz pierwszy ukazała się drukiem pod koniec lutego br. Spotkanie urozmaicą pieśni patriotyczne, śpiewane w okopach przez harcerzy, obecnie w wykonaniu Hm. Krzysztofa Miki z 1 Drużyn y Harcerzy im. Stanisława Staszica ze Skarżyska – Kamiennej. Spotkanie odbędzie się w Bibliotece Publicznej w Andrzejewie.
2000-2300 – Warta honorowa w kościele w Andrzejewie przy trumnach poległych żołnierzy.
Warte mogą pełnić wszyscy, którzy chcieliby w ten szczególny sposób oddać hołd poległym żołnierzom – uczniowie, strzelcy, rekonstruktorzy, członkowie organizacji społecznych, osoby indywidualne – po uprzednim zgłoszeniu delegacji do organizatora (patrz niżej).
16.03.2018 (piątek)
630-930 – Warta honorowa.
830- Nadzwyczajna wspólna Sesja Rad Gmin Szumowo i Andrzejewo, podczas której zostanie podjęta uchwała o uczczeniu pamięci i oddaniu hołdu żołnierzom 201 Pułku piechoty (ochotniczego).
930- Wstęp do uroczystości -  pieśni patriotyczne (śpiewane w kościele).
1000- Msza żałobna w intencji poległych żołnierzy, koncelebrowana, pod przewodnictwem Biskupa Łomżyńskiego J.E. Ks. Bp. Janusza Stepnowskiego. Koncelebranci: o. Konrad Małys OSB, kapelan Stowarzyszenia „Wizna 1939” Ks. Por. Antoni Humeniuk, proboszcz parafii pw. NMP Częstochowskiej w Szumowie Ks. Sławomir Grodecki, proboszcz parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Andrzejewie Ks. Jerzy Kruszewski
1130- Przejście z kościoła do rogatek Andrzejewa, pożegnanie poległych żołnierzy przez mieszkańców Andrzejewa, a następnie przejazd do Szumowa przez Pęchratkę Małą, Paproć Dużą, Srebrną. W Pęchratce przewidziany jest krótki postój podczas którego w kierunku pola walki zostanie wystrzelona raca na pożegnanie żołnierzy.
1230- Przemarsz konduktu pogrzebowego ulicami Szumowa do bram cmentarza. Po dotarciu do cmentarza, trumny ze szczątkami bohaterów, okryte biało-czerwonymi flagami, w zaszczytnym, honorowym kondukcie, przeniosą do miejsca pochówku aleją cmentarną ich rówieśnicy – delegacje szkół i organizacji społecznych, strzelcy i harcerze.
1300- Początek uroczystości na cmentarzu w Szumowie.
1400- Zakończenie uroczystości.
    Po zakończeniu uroczystości Wójt Gminy Szumowo zaprasza uczestników do Skansenu w Szumowie na poczęstunek – grochówkę wojskową.
    Pożegnanie bohaterskich Obrońców – ochotników spod Paproci i Pęchratki, to wyjątkowa, niepowtarzalna uroczystość, to manifestacja naszego patriotyzmu, to wyraz hołdu dla bohaterskich obrońców Ojczyzny. Niech będzie to także okazja, by w Roku Jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości uczcić pamięć wszystkich żołnierzy, poległych z rąk bolszewików w 1920 roku. Okażmy Im naszą wdzięczność za poniesioną ofiarę, a poprzez swoją obecność i czynny udział w uroczystości, uczcijmy Ich pamięć!


KOMITET HONOROWY UROCZYSTOŚCI

Minister Obrony Narodowe
Mariusz Błaszczak

Wojewoda Podlaski
Bohdan Paszkowski

J. E. Ordynariusz Diecezji Polowej Wojska Polskiego
Ks. Bp Gen. Bryg. Józef Guzdek

J. E. Ordynariusz Diecezji Łomżyńskiej
Janusz Stepnowski

ORGANIZATORZY

Wójt Gminy Szumowo
Jarosław Cukierman

Wójt Gminy Andrzejewo
Michał Rutkowski

Fundacja „Honor, Ojczyzna”
Im. Majora Władysława Raginisa

Stowarzyszenie
 „Wizna 1939”