Czujnik jakości powietrza w Szumowie

Czujnik jakości powietrza w Srebrnej

  grób nieznanego żołnierza na cmentarzu i stojący żołnierze16 marca 2018 r.  w Gminie Szumowo miała miejsce historyczna uroczystość, po prawie stu latach dziesięciu żołnierzy ochotników 201. Pułku Piechoty, poległych z rąk bolszewików w bitwie pod Paprocią i Pęchratką w 1920 roku, doczekało się godnego pochówku. Żołnierze w honorowym kondukcie zostali pożegnani i pochowani w kwaterze wojennej na cmentarzu w Szumowie. 


      Uroczystości rozpoczęły się już od 15 marca (czwartek)  od spotkania z ojcem Konradem Małysem OSB z Opactwa Benedyktynów które odbyło się w Bibliotece Publicznej w Andrzejewie. Ojciec Małysek jest wnukiem byłego żołnierza – ochotnika z 201. Pułku Piechoty, który uczestniczył w bitwie pod Paprocią i Pęchratką. W późnych wieczornych godzinach tego dnia trwała również warta honorowa w kościele w Andrzejewie przy trumnach poległych żołnierzy.
      16 marca (piątek) uroczystości rozpoczęły się wspólną sesją rad gmin Szumowo i Andrzejewo. Następnie zgromadzeni udali się na mszę świętą żałobą w kościele w Andrzejewie, która koncelebrowana była pod przewodnictwem biskupa łomżyńskiego ks. Janusza Stepnowskiego w intencji poległych żołnierzy.
      Po uroczystej mszy świętej poczty sztandarowe i zgromadzeni goście udali się do rogatek Andrzejewa. W drodze do Szumowa miał miejsce krótki postój, podczas którego członkowie Stowarzyszenia Historycznego 71. Pułku Piechoty w Zambrowie wystrzelili racę w kierunku pola walki.
      Głównym punktem uroczystości był obrzęd pogrzebowy na cmentarzu w Szumowie. Odbył się  przemarsz konduktu pogrzebowego ulicami Szumowa do bram cmentarza. Po dotarciu do cmentarza, trumny ze szczątkami bohaterów w honorowym kondukcie przeniesione zostały do miejsca pochówku.
      Uroczystość miała na celu uczcić pamięć oraz oddać hołd bohaterskich Obrońców – ochotników spod Paproci i Pęchratki. To także okazja, by w Roku Jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości uczcić pamięć wszystkich żołnierzy, poległych z rąk bolszewików w 1920 roku.
      Wszystkim tym którzy byli zaangażowani jak i tym którzy uczestniczyli w uroczystościach pochówku żołnierzy 201. Pułku Piechoty składamy SERDECZNE PODZIĘKOWANIA.