Czujnik jakości powietrza w Szumowie

Czujnik jakości powietrza w Srebrnej

stoły konkursowe z wielkanocnymi potrawami11 kwietnia 2018 r. o godz. 11:00 w Gminnym Ośrodku Kultury w Szumowie odbył się Wojewódzki Konkurs Kulinarny „Tradycyjny Stół Wielkanocny”, jest to już druga edycja konkursu na tradycyjne świąteczne potrawy organizowany przez Departament Rolnictwa i Obszarów Rybackich Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego.
   Do rywalizacji na najpiękniejszy, najbardziej tradycyjny, a przede wszystkim na najsmaczniejszy stół wielkanocny przystąpiło dwadzieścia zespołów, reprezentujących głównie koła gospodyń wiejskich z całego województwa. Uczestnicy mieli  za zadanie przygotować potrawy tradycyjnie przyrządzane na stół wielkanocny, wywodzące się z miejscowych tradycji kulinarnych i oparte na lokalnych produktach.
   Impreza rozpoczęła się od występu Grupy Warsztatów Terapii Zajęciowej w Szumowie pt. „Mój Jezus połamany”, była to chwila refleksji,  przedstawienie przypomniało nam że Wielkanoc to wyjątkowy czas, w którym świętujemy zmartwychwstanie Chrystusa. 
    Pan Stefan Krajewski, Członek Zarządu Województwa Podlaskiego na wstępie podziękował Wójtowi Gminy Szumowo Panu Jarosławowi Cukiermanowi za specjalne zaproszenie a następnie przywitał wszystkich honorowych gości. W kolejnym etapie uroczystości została wyłoniona komisja konkursowa w skład której weszli: Pani Renata Reda Dziennikarka Radia Białystok Prowadząca Magazyn „Smaki Podlasia”, Pan Andrzej Lechowski Dyrektor Muzeum Podlaskiego w Białymstoku, Pani Anna Ragińska Koordynator ds. promocji Restauracji Retro w Łomży, Pan Tomasz Siergiejewicz trzykrotny Laureat nagrody „Perła” w Konkursie Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów”, Pan Jarosław Cukierman Wójt Gminy Szumowo, Pan Stefan Krajewski Członek Zarządu Województwa Podlaskiego. Komisja rozpoczęła swoją pracę o godz. 12.00. Jury oceniało zarówno smak, wygląd potrawy, estetykę stołu, ale przede wszystkim powiązanie tych elementów z historią, tradycją i zwyczajami regionu.
  O godz. 14.00 imprezę swoim występem uświetnił zespół „Masters” wprowadził do uroczystości niesamowity nastrój, porwał do tańca niemal wszystkich zebranych gości. Po niesamowitym koncercie nadszedł długo oczekiwany czas na ogłoszenie wyników konkursu na „Tradycyjny Stół Wielkanocny”. 
I miejsce Koło Gospodyń Wiejskich „Dobry Las”
II miejsce Koło Gospodyń Wiejskich „Boróweczki” ze Srebrnego Borku
III miejsce Koło Gospodyń Wiejskich „Paprotki”, Paproć Duża
Wyróżnienie otrzymało:
Koło Gospodyń Wiejskich w Ostrożnym
Matki Polki Turoślanki
Koło Gospodyń Wiejskich z Sielca
Koło Gospodyń Wiejskich w Łętownicy
  Pomimo wyróżnionych grup z uroczystości nikt nie wyszedł z pustymi rękoma, wszystkie uczestniczki dostały atrakcyjne nagrody.