W środę 17.06.2020 po południu przeszły nawałnice przez gminę Szumowo. Najgroźniej było w Żabikowie Rządowym, Żabikowie Prywatnym i Srebrnym Borku. Ucierpiały 3 budynki gospodarcze w Srebrnym Borku (z czego 1 zupełnie się zawalił), oraz 1 w Żabikowie Prywatnym i 2 w Żabikowie Rządowym. Działania wezwanych strażaków polegały na usuwaniu powalonych drzew i ich konarów z dróg i linni energetycznych, pomocy w zabezpieczeniu uszkodzonych budynków. W działaniach ratowniczych brali udział strażacy z Państwowej Straży Pożarnej w Zambrowie oraz jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych z miejscowości: Ostrożne, Szumowo, Srebrny Borek, Tabędz i Stary Laskowiec.

Nie pierwszy raz żywioł wyrządził takie szkody na terenie naszej gminy. Dokładnie tydzień temu, czyli 10-11.06.2020 roku huraganowy wiatr oraz ulewny deszcz spowodował wiele zniszczeń w Paproci Dużej, Paproci Małej i Rynołtach. Przez miejscowości te przeszła burza gradowa. Wystarczyło kilkadziesiąt minut, podczas których burza zniszczyła zarówno uprawy, jak i uszkodziła budynki gospodarcze oraz 1 budynek mieszkalny w miejscowości Srebrna. Siła żywiołu była niszczycielska. Połamane drzewa blokowały lokalne drogi, uszkodziły linnie energetyczne. Na szczęście nikt z mieszkańców nie ucierpiał. Do działań ratowniczych zadysponowano niezwłocznie zastępy z JRG w Zambrowie oraz okolicznych jednostek OSP z terenu gminy Szumowo. Łącznie w działaniach udział brały 2 zastępy z JRG Zambrów oraz 7 zastępów OSP .

Na wniosek Wójta Gminy, Wojewoda Podlaski podjął decyzję o powołaniu komisji ds. szacowania szkód. Do tej pory zgłoszono szkody w 25 gospodarstwach rolnych w związku ze zniszczonymi uprawami oraz uszkodzonymi budynkami . W celu złożenia wniosku poszkodowane osoby mogą zgłaszać się do Urzędu Gminy Szumowo (pokój nr.4). Dziękujemy bardzo zaangażowanym mieszkańcom oraz strażakom PSP oraz OSP za pomoc w usuwaniu skutków nawałnicy. Poszkodowanym służymy pomocą.