Czujnik jakości powietrza w Szumowie

Czujnik jakości powietrza w Srebrnej

Pod koniec września na budynkach użyteczności publicznej na terenie naszej gminy były montowane ekologiczne ogniwa fotowoltaiczne. Realizacja przedsięwzięcia odbywała się w ramach projektu p.n. „Poprawa efektywności energetycznej z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii w sektorze publicznym z terenu gminy Szumowo”. Inwestycja dofinansowana została przez Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020. Koszt całkowity tego zadania to 575626,97 zł, z czego kwota dofinansowania wyniosła 398 684,02 zł. Łączna moc zainstalowanych urządzeń to 161,32 kWp. Panele znajdują się na budynkach hydroforni w: Łętownicy, Paproci Dużej, Pęchratce Polskiej, Wyszomierzu Wielkim, Szumowie, Srebrnym Borku oraz na budynkach Zespołu Szkół oraz Przedszkola w Szumowie.

Po pół roku pracy instalacji można stwierdzić, że w pełni spełniają one swoje założenia. Łącznie w tym okresie wszystkie instalacje wytworzyły 15185,94 kWh. Dla porównania tyle energii zużywają przeciętnie czterech gospodarstwa domowe w ciągu roku. Warto wspomnieć, że okres zimowy to okres, w którym instalacja wytwarza najmniej energii z racji małej ilości słonecznych dni. Takie liczby pokazują w jakim stopniu montaż instalacji fotowoltaicznych był ważny dla zapewnienia bezpieczeństwa ekologicznego oraz do zmniejszenia opłat za energię.

Ponadto takie działanie, w odniesieniu do budynków hydroforni, ma duży wpływ na cenę wody. Dzięki zamontowaniu ogniw fotowoltaicznych hydrofornie zużywają mniej energii, co prawdopodobnie wpłynie na fakt, iż ceny wody nie zostaną podwyższone.

W chwili obecnej realizowane jest kolejne zadanie, które dotyczy budowy indywidualnych instalacji fotowoltaicznych na terenie naszej gminy. Przyznana dotacja pochodzi z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego 2014-2020. Dzięki tym środkom będzie można sfinansować zakup i montaż instalacji fotowoltaicznych na budynkach mieszkalnych. Instalacje te pozwolą gospodarstwom domowym zaoszczędzić znacznie na rachunkach za energię. Tydzień temu zakończyło się przyjmowanie wniosków o grant. Podczas naboru zgłosiło się 68 gospodarstw domowych. Otrzymają one na ten cel dofinansowanie w wysokości 65% kosztów kwalifikowanych.

Panele fotowoltaiczne to przede wszystkim ogromne korzyści dla środowiska. Korzystanie z nowoczesnych technologii pozyskiwania energii przyczynia się do jego ochrony, a co za tym idzie wpływa to na jakość powietrza w naszym otoczeniu. Dzięki energii z odnawialnych źródeł nie wytwarzamy szkodliwych substancji przedostających się do środowiska i dzięki temu przyczyniamy się do redukcji zanieczyszczenia. Wszystkie te działania wpływają na polepszenie jakości powietrza w naszej gminie.

EFRR