W konkursie "Polska od kuchni" KGW Sreberka zajęły drugie miejsce w konkurencji kulinarnej za danie "Dutki Srebrzeńskie". Przygotowane danie przez Panie z KGW miało bardzo mocną konkurencję.

Przedstawicielki ponad trzydziestu Kół Gospodyń Wiejskich rywalizowały w minioną sobotę w Supraślu w czterech kategoriach: smak, wdzięk, artyzm oraz gospodarność.  Najlepsze z nich, wyłonione podczas cyklu tego typu wydarzeń w całym kraju, zawalczą o zwycięstwo we wrześniowym finale w Warszawie.

Supraska edycja Festiwalu przygotowana została w myśl zasady: „dla każdego coś dobrego”. W programie znalazły się: pokazy kulinarne połączone z degustacją, warsztaty,  panele  dyskusyjne. Nie zabrakło stref aktywności i zabawy dla rodzin oraz koncertów. W ramach jarmarku produktów regionalnych lokalni producenci, rolnicy, rękodzielnicy i Koła Gospodyń Wiejskich mieli możliwość prezentacji i sprzedaży swoich wyrobów.

Zwieńczeniem festiwalu było wybranie zwycięzców w czterech kategoriach konkursowych.

Festiwal „Polska od kuchni” ma na celu integrację, aktywizację i wsparcie lokalnych społeczności, promocję polskich produktów i dziedzictwa kulinarnego oraz wymianę międzypokoleniowej wiedzy, umiejętności i przekazanie tradycji młodszym pokoleniom.  Ma za zadanie podkreślić rolę Kół Gospodyń Wiejskich w promowaniu  bogactwa oraz różnorodności lokalnej tradycji, a także pogłębić wiedzę o kulturze każdego regionu.

Festiwal zaczął się pod koniec maja i potrwa do 25 września, kiedy to na PGE Stadionie Narodowym, planowana jest uroczysta gala finałowa. Poznamy wówczas laureatów ogólnopolskich.

Paniom z Koła Gospodyń Wiejskich ze Srebrnej serdecznie gratulujemy.