zdjęcie z warsztatówDzień 14 lipca 2021 r. to dla uczestników projektu „Wakacyjny plecak rozmaitości” realizowanego przez grupę nieformalną „Szumowskie Super Mamy” i Gminny Ośrodek Kultury w Szumowie, a sfinansowanego z Programu „Działaj lokalnie” Polsko-Amerykańskie Fundacji Wolności, kolejny wakacyjny dzień pełen atrakcji, uśmiechu i dobrej zabawy. W środowe przedpołudnie gościliśmy w GOK panią Wiolettę z Centrum Naukowo – Edukacyjnego „Fulleren” i to za jej sprawą GOK na kilka godzin zamienił się w małe laboratorium chemiczne, a uczestnicy warsztatów w prawdziwych naukowców.

Warsztaty cieszyły się ogromnym zainteresowaniem, dlatego wszystkich chętnych podzieliliśmy na dwie grupy. Ogólnie w zajęciach wzięło udział 40 dzieci w wieku 7 – 14 lat. Zajęcia pełne eksperymentów i doświadczeń wprowadziły dzieci w fascynujący świat nauki, pokazując, że odkrywanie tego, co nowe i nieznane to fantastyczna zabawa, a poznawanie świata to prawdziwa frajda. Podczas zajęć warsztatowych uczestnicy ubrani w okulary ochronne i rękawice jak na chemików przystało zajęli się produkcją musujących maffinek do kąpieli, używając jedynie surowców dostępnych na co dzień w każdym domu, takich jak: mleko w proszku, soda, cukier, oliwka do ciała. Po dodaniu barwników i zapachów powstały kolorowe, pachnące i babeczki kąpielowe, które dzieciaki zabrały do domu. W przerwie między zajęciami poszczególnych grup wszyscy uczestnicy byli świadkami wspaniałego, zaskakującego chemicznego show ph. „Kraina lodu” i „Morze piany” na które złożyło się szereg efektownych eksperymentów z ciekłym azotem prezentujących w niecodzienny sposób właściwości tej niezwykłej substancji.
Z całą pewnością dzieciaki uczestniczące w naszych warsztatach przeżyły wspaniałą przygodę, która na długo pozostanie w ich pamięci, a niesamowite eksperymenty i pełne zaskakujących efektów doświadczenia będą impulsem do odkrywania i zgłębiania fascynującego świata nauki.