W dniu 09.09.2021r. uczniowie klas ósmych Zespołu Szkół w Szumowie uczestniczyli w warsztatach edukacyjnych prowadzonych przez Fundację Zapomniane. Zajęcia odbyły się na terenach rekreacyjnych przy Skansenie w Szumowie. Młodzież wysłuchała prelekcji na temat tradycji żydowskich oraz historii Żydów mieszkających w Polsce. Miała też możliwość zapoznania się ze specyfiką pracy stolarza. Pod kierunkiem prowadzącego uczniowie wyszlifowali macewę oraz wykonali szkic Gwiazdy Dawida, która została laserowo wypalona na znaczniku.

Następnie dokonano wkopania przygotowanej macewy obok zbiorowej mogiły polskich Żydów w lesie , niedaleko Szumowa. Według judaizmu oznaczenie miejsca czyjegoś pochówku to najwyższa forma dobroci. Młodzież przyczyniła się w ten sposób do upamiętnienia 1500 żydowskich ofiar zagłady pogrzebanych w lesie Rząśnik koło Szumowa. Dokładnie 80 lat temu, w sierpniu 1941 roku te osoby - żydowscy mężczyźni, kobiety i dzieci z okolicznych miejscowości - zostały zamordowane przez żandarmów niemieckich.

Nietypowa lekcja historii, w której młodzież wzięła udział, z pewnością przyczyni się nie tylko do wzbogacenia wiedzy historycznej, lecz również do kształtowania u młodych ludzi właściwych postaw szlachetności oraz wrażliwości na prawdę i dobro.

Galeria: