Czujnik jakości powietrza w Szumowie

Czujnik jakości powietrza w Srebrnej

W dniu wczorajszym odbyły się uroczystości związane z odsłonięciem pomnika, który upamiętnia bestialski mord na ludności żydowskiej w lesie Rząśnik w sierpniu 1941 roku. Organizatorem była Fundacja Zapomniane we współpracy z Wójtem Gminy Szumowo.W obchodach udział wzięli Ambasador Niemiec w Polsce- Pan Arndt Freytag von Loringhoven, Dyrektor Departamentu Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata Ambasada Izraela Aleksander Czyżewski, Naczelny rabin Polski- Pan Michael Schudrich, Senator RP Pan Marek Adam Komorowski, Proboszcz Parafii Szumowo ks. kan. Sławomir Grodecki, Wójt Gminy Szumowo Pan Jarosław Cukierman, delegacje samorządu gminy Szumowo oraz okolicznych gmin, przedstawiciele różnego rodzaju instytucji, a także przedstawiciele lokalnej społeczności: leśnicy, strażacy, nauczyciele i uczniowie, a także mieszkańcy okolicznych miejscowości.

Po oficjalnych przemowach uczestników została odmówiona krótka modlitwa oraz zostały złożone kwiaty i znicze oddając hołd zamordowanym w sierpniu 1941 roku.

W lesie Rząśnik na terenie gminy Szumowo znajdują się dwa masowe groby ludności żydowskiej z Szumowa oraz okolicznych miejscowości. Liczbę zamordowanych tu i pochowanych żydowskich kobiet, mężczyzn i dzieci szacuje się na ok. 1500 osób.

W pierwszej kolejności wymordowano niemal całe społeczności żydowskie z Szumowa oraz okolicznych miejscowości, m.in. z Kosewa, Lubotynia, Andrzejewa, Zarąb Kościelnych. W sierpniu 1941 r. zgromadzono ok. 700 osób na podwórzu plebanii w Szumowie, skąd wśród bicia i wrzasków załadowano ich na samochody ciężarowe i powieziono do lasu. Na groby wykorzystano głębokie doły, w których stacjonujące tam do czerwca 1941 r. oddziały Armii Czerwonej planowały budowę bunkrów. Po jakimś czasie do tego samego lasu przywieziono grupę Żydów z Zambrowa, głównie mężczyzn.