DSCF4239 755x566W dniu 21 kwietnia 2022 r. seniorzy uczestniczący w realizacji projektu „Aktywni Seniorzy” odwiedzili położone w okolicy Korycina miejscowości Milewszczyznę i Aulakowszczyznę, słynące z przepięknych dwuosnowowych tkanin oraz produkcji sera korycińskiego – lokalnej odmiany sera podpuszczkowego, dojrzewającego, produkowanego z niepasteryzowanego mleka krowiego, który jest wpisany na listę produktów regionalnych .

Pierwszym punktem wycieczki były warsztaty serowarskie prowadzone przez Panią Agnieszkę i Marcina Bielec – serowarów cenionych w całym regionie, docenianych przez znanych szefów kuchni i jury niezliczonych konkursów. Państwo Bielec przywitali nas wspaniałym poczęstunkiem. Mogliśmy więc spróbować różnych rodzajów serów, o niepowtarzalnym, bogatym smaku, z różnymi dodatkami: w wersji wytrawnej – z czarnuszką, kozieradką czy czosnkiem lub deserowej – z pestkami, orzechami czy żurawiną. W czasie degustacji z zapartym tchem słuchaliśmy opowieści pana Marcina o historii serowarstwa korycińskiego, pozyskiwaniu mleka i rzemieślniczym wyrobie serów podpuszczkowych i zagrodowych. Następnie każdy z seniorów miał okazję samodzielnego wykonania sera, z dodatkami dobranymi wedle własnych upodobań smakowych.
Następny punkt programu to zwiedzanie wczesnośredniowiecznego grodziska stanowiącego część Parku Kulturowego, znajdującego się w jego centralnej części – w pełni wyposażonego Wiatraka Holenderskiego oraz Muzeum Etnograficznego z makietami grodziska oraz ekspozycją przepięknych dwuosnowowych tkanin wykonanych przez mistrzynię tkactwa z Korycina i jej córkę. Mięliśmy też okazję uczestniczyć w warsztatach tkackich poprowadzonych przez jedną z nich – Panią Agnieszkę Iwanicką.
Podróż do Korycina to prawdziwe spotkanie z naszą lokalną historią i tradycją, podróż w czasie, spotkanie ze wspaniałymi, niepowtarzalnymi smakami podlaskiej regionalnej kuchni oraz przepyszny ser koryciński, najbardziej rozpoznawalna i najsmaczniejsza wizytówka miasteczka.