wydarzenia kulturalne

Zdjęcie pary prezydenckiej na stoisku Gminy Szumowo15 i 16 września 2018 roku w Spale, tradycyjnie jak co roku odbyły się ogólnopolskie „Dożynki prezydenckie”. Warto wspomnieć, że po raz pierwszy dożynki prezydenckie zostały zorganizowane w Spale w 1927 roku przez Ignacego Mościckiego. Impreza ma więc już 91 lat. Do przedwojennej tradycji w 2000 roku powrócił Prezydent Aleksander Kwaśniewski i od tej pory impreza kontynuowana jest przez kolejnych Prezydentów RP i tym samym wpisała się w coroczny kalendarz imprez ogólnokrajowych.

Dwudniowym uroczystościom towarzyszyły szereg atrakcji m.in.: Konkurs na najładniejszy wieniec dożynkowy o Nagrodę Prezydenta, występy zespołów ludowych, występy gwiazd estrady, a także kiermasze, zabawy dla dzieci oraz Miasteczko Regionów.

zdjęcie z dożynek gminnych26 sierpnia w Szumowie odbyły się Dożynki Gminne. To już trzecia z kolei taka udana impreza. Festiwal święta plonów rozpoczął się o godz. 12:00 Mszą św. w kościele pw. NMP Częstochowskiej w Szumowie, którą celebrował Proboszcz parafii ks. kan. dr Sławomir Grodecki.  Po Mszy św. uczestnicy Dożynek Gminnych barwnym korowodem niosąc wieniec dożynkowy przemaszerowali na plac przy ulicy Wyzwolenia i 1 Maja, gdzie rozpoczęła się część oficjalna uroczystości. Następnie głos zabrał gospodarz dożynek Wójt Gminy Jarosław Cukierman, zaproszeni goście w tym Członek Zarządu Woj. Podlaskiego Stefan Krajewski, Starosta Zambrowski Robert Maciej Rosiak, Przewodniczący Sejmiku Województwa Podlaskiego Jacek Piorunek i Radny Województwa Podlaskiego Marek Adam Komorowski, po czym nastąpił obrzęd dzielenia chleba. Tegorocznymi Starostami dożynkowymi byli Państwo Elżbieta i Stanisław Kaliszewscy z Pęchratki Polskiej.

posiłek przy stołachUczestnicy  rajdu  z cyklu ,,Zambrów na rowery 2018” tym razem zawitali do Szumowa. W ubiegą niedzielę - 5 sierpnia, pokonali trasę około 40 km. Wyjazd grupy z zambrowskiej targowicy odbył się o godzinie  10:00.  Następnie pojechali ulicami 71. Pułku Piechoty, Mazowiecką, Aleją Wojska Polskiego, Obrońców Zambrowa i Wądołkowską. Po wyjeździe z Zambrowa trasa wiodła przez miejscowości: Wądołki Bućki, Krajewo Korytki, Ostrożne, Krajewo Budziły i Żabikowo. 

krzyż na kopcuW dniu  5 sierpnia  odbyła się piękna uroczystość historyczno-religijna w Paproci Dużej. W  Kościele p.w. Miłosierdzia Bożego została odprawiona Mszę Święta w intencji poległych w obronie Ojczyzny a następnie został poświęcony nowy Krzyż na ,,kopcu”- mogile żołnierzy poległych w 1920 roku w walce pod Paprocią i Pęchratką.

zdjęcie z wycieczkiW dniach 26 lipca i 1 sierpnia 2018 r. uczestnicy projektu „Akademia małolata ciekawego świata” realizowanego przez grupę nieformalną „Szumowianki na medal” i Gminny Ośrodek Kultury w Szumowie wzięli udział w dwóch wycieczkach edukacyjno-krajoznawczych. Dzięki dofinansowaniu pozyskanemu z programu „Działaj Lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce dzieci odwiedziły dwa fascynujące miejsca, będące niewątpliwymi atrakcjami turystycznymi Podlasia: Mamucią Dolinę w Szostakach i Jurajski Park Dinozaurów w Jurowcach.

zdjęcie grupoweW sobotę 28 lipca Koło Gospodyń Wiejskich ,,Boróweczki'' ze Srebrnego Borku wzięło udział w podlaskiej odsłonie festiwalu ,,Na kulinarnym szlaku wschodniej Polski'' w Drohiczynie. Swoje produkty wystawiało tam kilkudziesięciu producentów z trzech województw: podkarpackiego, lubelskiego i podlaskiego. Stoisko ,,Boróweczek'' było bogate w przeróżne potrawy m.in. pierogi, mięsa, pasztety, chleby, soki, napoje i oczywiście pyszne ciasta i desery. Piękne dekoracje również przykuły uwagę jury, które było pod wrażeniem pomysłowości i różnorodności smaków. Stoisko cieszyło się ogromną popularnością, a ,,Boróweczki'' za swoją kreatywność i pomysłowość zostały docenione.

zdjęcie z wrocławiaW dniach 20-22 lipca 2018 r. młodzież z orkiestry dętej i zespołu mażoretek wzięła udział w wycieczce zorganizowanej przez Gminny Ośrodek Kultury w Szumowie. Wyjazd był formą podziękowania za całoroczną pracę, uświetnianie gminnych uroczystości i promowanie gminy Szumowo w regionie.
Pierwszym punktem na trasie naszej wycieczki był Wrocław - nowoczesna stolica Dolnego Śląska o bogatej liczącej ponad 1000 lat przeszłości, uznawana za jeden z najciekawszych i najpiękniejszych ośrodków miejskich w Polsce.

Image10W dniu 24 lipca 2018r. wychowankowie Środowiskowego Domu Samopomocy w Zambrowie  wzięli udział w wycieczce do ,,mini skansenu” w Szumowie.  Podopieczni mieli  okazję zobaczyć urokliwy budynek starej chałupy wiejskiej, w której wnętrzu  zgromadzono wiele ciekawych eksponatów codziennego użytku. Kolejną atrakcją była kuźnia z centralnie umiejscowionym piecem oraz zgromadzonymi narzędziami kowalskimi: miechem ręcznym, kowadłem na pniu, wiertarką ręczną, obcęgami, kleszczami i młotami. Odwiedzający mogli zobaczyć również stodołę, spichlerz i chlewy. Szczególną uwagę przykuło krosno, którego obsługę i funkcjonowanie z wielką precyzją wyjaśniała opiekunka grupy. Wielu wychowanków wykazało się znajomością nazw zgromadzonych eksponatów, ich przeznaczeniem oraz użytkowaniem. Na wyróżnienie w tym zakresie zasługuje jeden z podopiecznych ŚDS, który posiadał wyjątkową wiedzą praktyczną w zakresie wykorzystania starych urządzeń rolniczych.

Wszyscy uczestnicy byli pod wrażeniem ówczesnego stylu życia, jego prostoty a zarazem niezwykłego uroku.

Na koniec wycieczki zwiedzający mieli możliwość zasmakowania pysznej kiełbaski z ogniska.