IMG 4322 800x533W dniu 16 lipca 2022 r. na terenach rekreacyjnych przy szumowskim Mini Skansenie odbyło się integracyjne spotkanie dla kół gospodyń wiejskich z terenu gminy Szumowo. Głównym celem imprezy było podziękowanie ich działaczom za wkład w rozwój i aktywizację lokalnej społeczności, kultywowanie tradycji i podtrzymywanie dziedzictwa kulturowego, promowanie gminy Szumowo w regionie. Inicjatorem i pomysłodawcą imprezy był Pan Jan Szabłowski – wielki miłośnik tradycji i propagator dziedzictwa kulturowego naszej „małej ojczyzny”. To również z jego inicjatywy w okresie zimowym została zorganizowana impreza ukazująca staropolski obrzęd darcia pierza.

Sobotnie spotkanie to istny festiwal tradycyjnych smaków naszego regionu. Pyszny smalec z cebulką, wędzona słonina, piwo z podpiwka, staropolski bigos to uczta nawet dla najwybredniejszych smakoszy. Jednak głównym punktem programu był pokaz tradycyjnego wędzenia przygotowanej przez państwa Szabłowskich swojskiej, domowej kiełbasy. Swój smaczny wkład w organizację imprezy miały również panie z kół gospodyń, które przygotowały sałatki, ciasta i chleby. Swoim smakiem zachwycały serniki, babki, ciasta z owocami i kremami, kolorowe sałatki oraz przeróżne rodzaje domowego chleba: na zakwasie, z drożdżami, nasionami czy prażoną cebulką. Prawdziwa uczta dla podniebienia!
Mimo kapryśnej pogody na spotkanie przybyli przedstawiciele wszystkich kół z terenu gminy Szumowo. Gościem honorowym był Wójt Gminy – Pan Jarosław Cukierman z małżonką. Było radośnie i wesoło. Nie obyło się bez wspólnych śpiewów przy akordeonowym akompaniamencie Pana Andrzeja Knapkiewicza oraz tańców do późnych godzin wieczornych.
Współorganizatorem imprezy był Gminny Ośrodek Kultury w Szumowie. Dyrektor GOK składa serdeczne podziękowania państwu Janowi i Hannie Szabłowskim oraz wszystkim Kołom Gospodyń Wiejskich za zaangażowanie i wkład pracy w przygotowanie imprezy.