plakat Biblioteka wystawa 600x864Miejska Biblioteka Publiczna w Łomży, dzięki dofinansowaniu w ramach programu dotacyjnego „Patriotyzm Jutra” ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie, realizuje projekt #Czerwony Bór’44. Odbyły się już prelekcje historyków oraz powstała mobilna gra terenowa "Płomienny Świt". Odwołuje się ona do wydarzeń z czerwca 1944 r.

Fabuła gry oparta jest na historii fikcyjnego bohatera Witka, który należał do oddziału Narodowej Organizacji Wojskowej, stacjonującego 23 czerwca w okolicach Szumowa. Nad ranem oddział ten został zaatakowany przez niemiecką obławę, wchodzącą od południa do lasów Czerwonego Boru. Zgodnie ze źródłami uratował się tylko jeden żołnierz, który skierował się na północ, chcąc ostrzec resztę zgrupowania.
Premiera gry miała miejsce 19 czerwca 2022 r. Gra jest dostępna dla wszystkich chętnych przez najbliższy rok (do 30 czerwca 2023 r.). Warunkiem zagrania jest zainstalowanie na telefonie aplikacji Action Track oraz zeskanowanie kodu QR, umieszczonego w linku poniżej. W grę można również zagrać w wersji „kanapowej” na kodzie FLOW, nie wychodząc z domu.

Łomżyńska Biblioteka we wrześniu 2022 r. planuje zorganizować wystawę dotyczącą bitwy w Czerwonym Borze w 1944 r. Pracownicy poszukują archiwalnych zdjęć, pamiątek czy innych dokumentów dotyczących tamtego wydarzenia. Jeśli ktoś z Państwa ma i chciałby udostępnić proszony jest o kontakt pod adresami e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
oraz telefonicznie 86 212-50-29; 86 216-54-81.

Link do instrukcji do gry terenowej "Płomienny Świt" oraz KODów QR