8Od miesiąca kwietnia 2023 r. w Centrum Biblioteczno – Kulturalnym w Szumowie odbywają się warsztaty kulinarne pn. „Smaczne gotowanie ostoją tradycji obszarów wiejskich” realizowane w ramach projektu współpracy z Lokalną Grupą Działania „Brama na Podlasie” pt. „Synteza tradycyjnych receptur okazją na gospodarczą ewaluację regionu: warsztaty kulinarne”.  Projekt przewiduje przeprowadzenie dwudziestu dwóch czterogodzinnych warsztatów kulinarnych dla mieszkańców gminy Szumowo w okresie od kwietnia do września 2023 r. w sześciu blokach tematycznych:
    1. „Kuchnia postna i wielkanocna”
    2. „Ziemniaczane przysmaki kuchni podlaskiej, dania jednogarnkowe’.
    3. „Smaczne i zdrowe potrawy z grilla, wypiek i ozdabianie tortów”.
    4. „Potrawy dla prawdziwych mięsożerców”.
    5. „Smaczne i zdrowe warzywa sezonowe, dania z drobiu”.
    6. Warzywa faszerowane, wypieki cukiernicze na bazie owoców sezonowych”.
Warsztaty, w których uczestniczy dwanaście mieszkanek gminy Szumowo, odbywają się raz w tygodniu. Na potrzeby każdego ze spotkań prowadzący zajęcia instruktor opracowuje  przepisy kulinarne realizujące poszczególne zagadnienia zawarte w harmonogramie. W trakcie zajęć uczestnicy   przygotowują wybrane potrawy. Smacznym zwieńczeniem każdego spotkania jest  wspólna degustacja przygotowanych dań.
Wspólne gotowanie , rozmowy, wymiana doświadczeń i pomysłów kulinarnych  to  dla pań nie tylko dobra zabawa i przyjemnie spędzony czas, ale głównie skarbnica wiedzy na temat zdrowego, ekonomicznego i smacznego gotowania.
 
 Galeria