Czujnik jakości powietrza w Szumowie

Czujnik jakości powietrza w Srebrnej

W minionym tygodniu odbyły się wakacyjne zajęcia zorganizowane przez Centrum Biblioteczno – Kulturalne w Szumowie, a w nim wiele ciekawych wyjazdów, spotkań oraz licznych zabaw i gier, w których wzięło około 40 dzieci z naszej gminy.

Wakacyjny lipiec rozpoczęliśmy spotkaniem z Panem Krzysztofem Petkiem, autorem powieści sensacyjno-przygodowych, reportaży i poradników oraz autorem Gry Detektywistycznej, która była jedną z pierwszych atrakcji naszych wspólnych spotkań. Zadaniem grup było odnalezienie skarbu, poprzez rozwiązywanie wielu ciekawych zagadek, ciekawostek na terenie Mini skansenu, związanych z historią gminy Szumowo. Po 3 godzinnych zmaganiach udało się odnaleźć jednej z grup skarb. Była to świetna zabawa dla wszystkich dzieci.

Kolejny dzień spędziliśmy na wyjeździe do miejscowości Kulesze Podawce. Tam mieliśmy okazje na wspólną grę w Paintball. Przestronne pole gry, nowoczesny sprzęt, różnorodne scenariusze- to czekało na dzieci w Strefie Paintball. Zastrzyk adrenaliny w każdej z grup, wzmacniał w graczach chęć do dalszej bitwy. Po trudnych rozgrywkach, na uczestników wycieczki czekał mały poczęstunek.

W środę wybraliśmy się do Muzeum Historycznego w Ełku. Tam poznaliśmy historię Ełckiej Kolei Wąskotorowej. Jest jedną z nielicznych kolei tego typu na terenie Polski, a jedyną na Warmii i Mazurach, czynnie funkcjonującą do dziś. Kolejka przez długie lata pełniła ważną rolę gospodarczą, służyła do przewozu zarówno ludzi, jak i towarów. W 1991 r. w uznaniu dla jej piękna i walorów historycznych została wpisana do rejestru zabytków. Od 2014 r. znajduje się w strukturach Muzeum Historycznego w Ełku , którego siedziba od 2018 r. mieści się w dawnym budynku stacyjnym na zrewitalizowanym terenie EKW. Kolejnym przystankiem naszej wycieczki była „ Podlaska Toskania”, znajdująca się w miejscowości Wychodne koło Suwałk. Wybraliśmy się tam aby zobaczyć, pogłaskać, a nawet nakarmić zwierzątka takie jak: alpaki, lamy, kameruńskie owce, wielbłądy, a nawet zebry czy kapibary. To jedyna prywatna hodowla w naszym regionie, gdzie można spotkać wiele egzotycznych zwierząt.

W czwartek dzieci spotkały się w budynku Biblioteki Centrum Biblioteczno-Kulturalnego w Szumowie. Dzień spędziliśmy grając w gry planszowe takie jak: chińczyk, monopol, warcaby ale też w gry które rozwijają wyobraźnie, spontaniczność czy też kreatywność czyli „Kalambury”, „Państwa, Miasta”. „Wygibasy” i wiele innych. Tak spędzony czas pozwolił na bliższe poznanie i zaprzyjaźnienie się uczestników naszych zajęć.

Zwieńczeniem naszego tygodnia była wspólna zabawa na świeżym powietrzu na zielonych terenach przy budynku CBK. Niesamowite zabawy i konkurencje poprowadził Pan Paweł z firmy Strefa Imprez. Dodatkowymi atrakcjami była gra w rzutki oraz robienie ogromnych baniek mydlanych.

Dziękujemy wszystkim osobom, które przyczyniły się do organizacji wakacyjnego tygodnia z CBK Szumowo. Był to świetny czas na poznanie się bliżej w zabawniejszej formie aktywnie spędzonego czasu. Mamy nadzieję, że za rok ponownie uczestnicy tegorocznych zajęć powrócą do nas.

Galeria