Czujnik jakości powietrza w Szumowie

Czujnik jakości powietrza w Srebrnej

11 września 2016 roku o godz. 9:15 przy pomniku w Łętownicy rozpoczęła się uroczystość patriotyczno – religijna poświęcona 77 Rocznicy Bitwy stoczonej pod Łętownicą i Andrzejewem w dniach 12 – 13 września 1939 r.

Uroczystość zorganizowały dwie zaprzyjaźnione gminy Szumowo i Andrzejewo - na granicy których rozegrały się walki.

Pierwszym punktem uroczystości było oddanie hołdu poległym żołnierzom i złożenie wieńców pod pomnikiem przez reprezentację samorządów, OSP i mieszkańców.

Następnie rozpoczął się „I Masowy Bieg Śladami Bitwy Łętownica – Andrzejewo”. Brało w nim udział pond 100 uczestników. Dystans wynosił około 5 km. Organizatorami biegu było Gminne Gimnazjum w Andrzejewie oraz Dom Kultury w Szumowie.
Dalszy ciąg uroczystości odbywał się w Andrzejewie, gdzie znajdowała się również meta biegu.


Wszyscy wytrwali biegacze otrzymali gratulacje i medale od gospodarzy uroczystości Wójta Gminy Szumowo Pana Jarosława Cukiermana i Wójta Andrzejewa Pana Michała Rutkowskiego.

Następnie odprawiona została uroczysta Msza Święta w  intencji poległych żołnierzy w kościele pod wezwaniem Wniebowzięcia NMP. Msza celebrowana była przez Arcybiskupa Wojciecha Załuskę.

Po uroczystej Mszy Świętej poczty sztandarowe, władze samorządowe i delegaci, na czele z reprezentacją Żołnierzy Wojska Polskiego przemaszerowali na pobliski cmentarz parafialny, gdzie po odśpiewaniu hymnu państwowego, wygłoszeniu przemówień i oddaniu hołdu, złożyli wieńce przy Mauzoleum żołnierzy poległych w Bitwie pod Łętownicą i Andrzejewem oraz mogile żołnierzy AK i NOW. Wojskową asystę honorową wystawił 22 Wojskowy Ośrodek Kartograficzny z Komorowa.

Całej uroczystości towarzyszyła nasza orkiestra pod batutą Marcina Knapkiewicza kończąc  pięknym koncertem pieśni patriotycznych wraz z występem mażoretek.

Żołnierze polegli w bitwie pod Andrzejewem i Łętownicą 11 i 12 września 1939 roku oddali życie za innych. Troska o drugich, prawdziwa miłość bliźniego była dla nich ważniejsza niż interes własny, chęć przeżycia, instynkt samozachowawczy. Pamięć o bohaterach jest fundamentem naszej przyszłości.