Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością
Gmina Szumowo informuje, iż otrzymała środki finansowe zgodnie z zawartą umową z Wojewodą Podlaskim na realizację w 2025 r. Programu Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2025 r., który jest finansowany ze środków Funduszu Solidarnościowego.
Kwota dofinansowania – 138.050,00 zł
Głównym celem Programu jest: wprowadzenie usług asystencji osobistej jako formy ogólnodostępnego wsparcia w wykonywaniu codziennych czynności oraz funkcjonowaniu w życiu społecznym adresatów Programu, którymi są:
• dzieci od ukończenia 2 roku życia do ukończenia 16 roku życia posiadające orzeczenie
o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji oraz
• osoby z niepełnosprawnościami posiadające orzeczenie:
- o znacznym stopniu niepełnosprawności albo
- o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, albo
- traktowane na równi z ww. orzeczeniami zgodnie z art. 5 i art. 62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.
Usługi asystencji osobistej polegają na wspieraniu przez asystenta osoby z niepełnosprawnością w różnych sferach życia, w tym:
• wsparcia uczestnika w czynnościach samoobsługowych, w tym utrzymaniu higieny osobistej;
• wsparcia uczestnika w prowadzeniu gospodarstwa domowego i wypełnianiu ról w rodzinie;
• wsparcia uczestnika w przemieszczaniu się poza miejscem zamieszkania;
• wsparcia uczestnika w podejmowaniu aktywności życiowej i komunikowaniu się z otoczeniem.
Uczestnik Programu, któremu przyznano pomoc asystenta nie ponosi odpłatności.
Zgłoszeń do programu dokonuje się na podstawie Karty zgłoszenia do Programu „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2025 wraz z podpisaną klauzulą RODO.
Przyznając usługę asystencji osobistej oraz jej wymiar godzinowy, Ośrodek przede wszystkim weźmie pod uwagę sytuację osobistą osoby z niepełnosprawnością, z uwzględnieniem stopnia i rodzaju jej niepełnosprawności.
W pierwszej kolejności uwzględnione zostaną potrzeby osób posiadających: orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności, bądź orzeczenie traktowane na równi z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności, zgodnie z art. 5 i art. 62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnieniu osób niepełnosprawnych, osób z niepełnosprawnościami samotnie gospodarujących, które nie mają możliwości korzystania ze wsparcia bliskich.
Program zapewnia usługi asystencji osobistej świadczone uczestnikom przez asystenta osobistego osoby z niepełnosprawnością (niebędącego członkiem rodziny uczestnika, opiekunem prawnym uczestnika lub osobą faktycznie zamieszkującą z uczestnikiem), wskazanego przez uczestnika Programu lub jego opiekuna prawnego (w przypadku osoby małoletniej albo ubezwłasnowolnionej całkowicie).
Jeżeli asystent nie zostanie wskazany przez uczestnika lub jego opiekuna prawnego, asystenta wskazuje Ośrodek Pomocy Społecznej.
Mając na względzie powyższe zwracamy się do osób zainteresowanych tą formą wsparcia o zgłaszanie takiej potrzeby poprzez dostarczenie dokumentów zgłoszeniowych wskazanych poniżej do Programu „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2025 do Ośrodka Pomocy Społecznej w Szumowie ul. 1 Maja 45, 18-305 Szumowo do dnia 20 grudnia 2024 r. w godzinach 7.30 – 15.30.
UWAGA!!
Osoby zainteresowane pełnieniem funkcji asystenta oraz spełniające wymagania:
• posiadające dokument potwierdzający uzyskanie kwalifikacji w następujących zawodach i specjalnościach: asystent osoby niepełnosprawnej, opiekun osoby starszej, opiekun medyczny, pedagog, psycholog, terapeuta zajęciowy, pielęgniarka, siostra PCK, fizjoterapeuta lub innych zawodach i specjalnościach o charakterze medycznym lub opiekuńczym;
lub
• posiadające co najmniej 6-miesięczne, udokumentowane doświadczenie w udzielaniu bezpośredniej pomocy osobom z niepełnosprawnościami, np. doświadczenie zawodowe, udzielanie wsparcia osobom z niepełnosprawnościami w formie wolontariatu. Doświadczenie powinno być udokumentowane pisemnym oświadczeniem podmiotu, który zlecał udzielanie bezpośredniej pomocy osobom z niepełnosprawnościami;
mogą zgłaszać się do Ośrodka Pomocy Społecznej w Szumowie osobiście, kontaktować się telefonicznie (86 22 44 150) lub mailowo: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. w terminie do 20 grudnia 2024 r.
Link do strony ministerstwa, na której znajdują się szczegółowe informacje dot. Programu: https://niepelnosprawni.gov.pl/a,1478,nabor-wnioskow-w-ramach-programu-resortowego-ministra-rodziny-i-polityki-spolecznej-asystent-osobisty-osoby-z-niepelnosprawnoscia-dla-jednostek-samorzadu-terytorialnego-edycja-2024
Druki do pobrania:
Karta zgłoszeniowa
Klauzula RODO
- Szczegóły
- Nadrzędna kategoria: Fundusz solidarnościowy
- Szczegóły
- Nadrzędna kategoria: Fundusz solidarnościowy