zdjęcie uczniów na scenie w SP w Szumowie22 lutego 2018 r. w ramach Programu Profilaktycznego „Młodość bez uzależnień” uczniowie klasy siódmej SP w Szumowie wystawili spektakl pt. „Współczesny świat zagrożeń”, który został przygotowany pod opieką pedagog szkoły pani Anety Frąckiel i pani Grażyny Jastrząb. Przedstawienie uświadamiało młodzieży zagrożenia wynikające z uzależnienia od Internetu, ukazywało też, jakie zdrowotne następstwa i zagrożenia niosą za sobą wszelkiego rodzaju środki psychoaktywne. Uczniowie – wcieleni w role: wirusa, spamu, złych treści, uzależnienia i oszusta – przedstawili zebranym, jakie niebezpieczeństwa czyhają na nich w Internecie, jak się przed nimi bronić, jakich zachowań należy unikać.

Internet jest wspaniałym narzędziem ułatwiającym codzienne życie, służącym do zdobywania informacji, do rozrywki, utrzymywania kontaktów. Jednak uczniowie często zamykają się w świecie internetowym, zapominając o rzeczywistości. Wielogodzinne granie w gry komputerowe to nowy sposób spędzania wolnego czasu. Portale społecznościowe są teraz miejscem, gdzie młodzież zawiera nowe znajomości. Równocześnie chętnie wstawia zdjęcia czy udziela różnych informacji na swój temat. Dlatego trzeba pamiętać, że obok wielu dobrodziejstw Internet niesie za sobą różnorodne niebezpieczeństwa, stwarza też możliwości wykorzystywania zdobytych o nas informacji przeciwko nam samym. Spektakl ukazał przykłady niewłaściwego oraz nieodpowiedzialnego korzystania z Internetu, jakimi są m.in. zaniedbanie obowiązków domowych, szkolnych i odtrącanie przyjaciół. Przedstawienie poruszało zarówno kwestie związane z uzależnieniem, jak i zachowaniem bezpieczeństwa podczas podróżowania w sieci.
Na koniec przedstawiono prezentację multimedialną pt. „Współczesny świat uzależnień”. Zaprezentowano w niej prawdy i mity o paleniu papierosów i e-papierosów, braniu narkotyków, dopalaczy, piciu alkoholu, siecioholizmie i fonoholizmie.
Spotkanie podobało się widzom, bo nagrodzili aktorów gromkimi brawami. Mamy nadzieję, że nasza publiczność w przyszłości będzie umiała dokonywać prawidłowych wyborów. Życzymy powodzenia.
Organizatorzy.

Źródło: SP w Szumowie.