uczestnicy nocy w bibliotece oglądają film     W tym roku Biblioteka Gminna w Szumowie po raz pierwszy organizowała NOC BIBLIOTEK. To już IV edycja OGÓLNOPOLSKIEJ NOCY BIBLIOTEK, która w tym roku przebiegała pod hasłem „RzeczpospoCzyta”. Akcja promuje czytanie i biblioteki jako najbardziej otwarte i dostępne instytucje kultury z ofertą dla osób w każdym wieku, z których zasobów warto korzystać. My na tę imprezę zaprosiliśmy nie tylko naszych czytelników ale wszystkich mieszkańców naszej gminy.
   Akcję rozpoczeliśmy od emisji polskiego familijno – przygodowego filmu”Tarapaty” . Jest to film wyprodukowany w 2017 przez Koi Studio, wyreżyserowany przez Martę Karwowską,  nominowany do Złotych Lwów. Licencję na emisję filmu otrzymaliśmy w ramach akcji. Po seansie filmowym dzieliliśmy sie wrażeniami. Dzieci opowiadały, które sceny najbardziej im sie podobały. Następnie młodsi uczestnicy nocy bibliotek grali w gry i zabawy literackie i rozwiązywali krzyżówki. Na zakończenie tej częśći nocy dzieci otrzymały też coś słodkiego.
O 19 pani Joanna Milewska przeprowadziła warsztaty plastyczne. Uczestnicy uczyli się jak wykonać kwiaty z papieru, bibuły i krepiny. Prace plastyczne były wykonywane różnymi technikami.
Na godzinę 21 zaprosiliśmy czytelników dorosłych na rozmowy przy herbatce i kawie o książkach. Uczestnicy recenzowali książki, które ostatnio czytali i polecali je innym. Następnie była przeprowadzona zabawa literacka - „otwieram szufladę w obcym domu i na podstawie jej zawartości zgaduję i opowiadam o mieszkańcach ....” W tej zabawie uczestnicy byli podzieleni na grupy i wspólnie tworzyli opowiadanie.
Kolejnym punktem nocy była gra karciana - „Flirt z niepodległą”, która przyniosła wiele zabawy i spowodowała wybuchy salw śmiechu do łez.  
Noc zakończyliśmy o godzienie 2 w nocy. Zabawa była przednia i pouczająca więc za rok ponownie weżmiemy udział w tej akcji