wycieczka     W dniach 8-11 czerwca 2018 roku 24-osobowa grupa młodzieży ze Szkoły Podstawowej w Szumowie oraz w Srebrnej pod opieką Pani Alicji Doncer i moją, czyli Małgorzaty Sówki oraz pilotki, Pani Małgorzaty Marcińczyk z Biura Podróży „Sośniny” w Ostrołęce, poznawała kulturę i zwyczaje naszych zachodnich sąsiadów oraz pogłębiała znajomość języków obcych, zarówno języka niemieckiego, jak i angielskiego.

W drodze do Niemiec zatrzymaliśmy się w Poznaniu. Po stolicy Wielkopolskioprowadziła pani Katarzyna, pokazując nam zabytki znajdujące się w  okolicach Rynku i opowiadając o historii miasta i jego znaczeniu za czasów panowania dynastii Piastów.
   W trakcie pobytu w Poczdamie zwiedziliśmy zespółpałacowo – parkowy Sanssouci, podziwialiśmy letnią rezydencję cesarza Fryderyka, spacerowaliśmy po jego ogrodach. Byliśmy w Pałacu  Cecilienhof - w miejscu obrad konferencji poczdamskiej, gdzie dowiedzieliśmy się, jak przebiegała konferencja, jak została zorganizowana, jak mieszkali jej uczestnicy i jakie znaczenie miała ona dla Europy, w tym także dla Polski.
Kolejnym celem naszej podróży była stolica Niemiec, czyli Berlin. W tym ponad 3,5-milionowym mieścieoglądaliśmy m.in. resztki Muru  Berlińskiego, poznając historię kraju od momentu wybudowania muru aż do zjednoczenia Niemiec. Spacerowaliśmy po słynnym Alexanderplatz, podziwialiśmy Wieżę Telewizyjną, Czerwony Ratusz, Operę Narodowa, Bramę Brandenburską, Reichstag, zwiedziliśmy Muzeum Pergamońskie oraz chłodziliśmy się w Fontannie Neptuna.
      Największą atrakcją wyjazdu był pobyt na Wyspie Tropikalnej w Krausnick - krainie rozrywki i wypoczynku. Spacerowaliśmy poegzotycznych parkach i ogrodach z orchideami oraz lesie tropikalnym. Kąpaliśmy się w błękitnym morzu, opalaliśmy na piaszczystych plażach, podziwialiśmy domy typowe dla Tajlandii, Bali, Borneo, Polinezji, Amazonii i Kongo, zjeżdżaliśmy z licznych zjeżdżalni, płynęliśmy rwącą rzeką, graliśmy w piłkę, jednym słowem: było fantastycznie .
    Na koniec kilka słów o grupie. W wyjeździe udział wzięli uczniowie m.in. klasy szóstej i siódmej naszej szkoły. Zachowanie naszej młodzieży było bez zarzutu. Z przyjemnością słuchałyśmy pochwał przewodników, którzy oprowadzali naszą grupę. Uczniowie godnie reprezentowali swoje szkoły oraz nasz kraj. Dbali o porządek w miejscach pobytu, troszczyli się o siebie nawzajem pomagając sobie w różnych sytuacjach. Oferowane im atrakcje przyjmowali z dużym zainteresowaniem, a czasami wręcz z entuzjazmem, nikt nie narzekał. Czas mijał nam bardzo szybko, bawiliśmy się świetnie i czuliśmy się dobrze we własnym towarzystwie. To była cudowna wycieczka i świetne podsumowanie roku szkolnego.