gośc biblioteki maluje przykładowy ilustracje do książki15 czerwca do Biblioteki Gminnej w Szumowie przyjechali wyjątkowi goście –lubelska ilustratorka i autorka książek dla dzieci pani Edyta Zarębska oraz  jej mąż pan Robert Zarębski – muzyk i kompozytor. Na to spotkanie przybyli także uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Szumowie. Naszą wypożyczalnię odwiedziło 120 dzieci wraz z opiekunami.

     Pani Edyta Zarębska maluje obrazy oraz pisze książki dla dzieci. Jest współzałożycielką wydawnictwa Bociuś, w którym ukazała się jej debiutancka książka „Opowieści babci Gruni”, napisana wierszem i ozdobiona własnoręcznie przez autorkę. W 2007 roku zdobyła wyróżnienie za książkę dla dzieci i  młodzieży w ogólnopolskim konkursie im. Astrid Lindgren, zorganizowanym przez Fundację Cała Polska Czyta Dzieciom. Później napisała wiele innych książek, o których można przeczytać na jej stronie internetowej www.babciagrunia.pl.

    Celem spotkania było propagowanie czytania wśród najmłodszych. Pani Edyta, w baśniowej kreacji, opowiedziała dzieciom o swoim dzieciństwie i marzeniu aby zostać „pisaczką”(bo tak w jej dziecięcej głowie brzmiało słowo pisarka). Mogliśmy też usłyszeć jak powstawały pierwsze wiersze i bajki oraz jaką historię niosą ze sobą jej książki. Opowieść  prowadzona była w bajkowy ale dynamiczny sposób z aktywnym udziałem dzieci. Książki pani Edyty pełne są miłości,  przyjaźni, radości i przygody.
    Dzięki zdolnościom plastycznym autorki uczestnicy spotkania mieli możliwość obserwowania jak powstaje ilustracja do książki. Pani Edyta rysowała a dzieci odgadywały co będzie na ilustracji.  Pisarka zostawiła w bibliotece ilustrację ośmiornicy, którą wykonała w bibliotece. Pani kierownik biblioteki zaprezentowała dzieciom rysunek ślimaka, który autorka namalowała podczas poprzedniej wizyty w bibliotece - w 2011 roku.
    W zabawę z dziećmi włączył się również pan Robert Zarębski, który zadawał im zagadki i czytał fragmenty książki. Dzięki jego zdolnościom interpretacyjnym głośne czytanie zmieniło się w teatralną scenkę, która rozbawiła dzieci do łez.  Mieliśmy też przyjemność posłuchać i zaśpiewać razem z panem Robertem piosenkę „Mądra rzeka” (słowa: Edyta Zarębska, Robert Zarębski; muzyka: Robert Zarębski), , którą na żywo zagrał i zaśpiewał pan Robert, a dzieci, korzystając z tekstu na kartkach, dzielnie mu pomagały. Piosenka opowiada  o bibliotece, marzeniach i o tym ile mądrości i radości można znaleźć w książkach.
     Na zakończenie Państwo Zarębscy otrzymali piękne róże  i gromkie brawa od uczestników za wspaniałe spotkanie. Następnie dzieci ustawiły się w długiej kolejce po autografy.     Bezpośredni kontakt ze współczesną autorką piszącą dla najmłodszych, okazał się dla dzieci niezwykle atrakcyjny.