zawodnik rzuca kaloszem     24 czerwca w niedzielne popołudnie na zielonych terenach przy mini skansenie odbył się  „I Turniej Sołectw” zorganizowany przez Gminny Ośrodek Kultury w Szumowie oraz Urząd Gminy Szumowo.
    Na tą okoliczność Koła Gospodyń Wiejskich przygotowały stoiska ze smacznym jedzeniem natomiast na dzieci czekały atrakcje na dmuchanych zjeżdżalniach.      


   Do zmagań w turnieju z naszej gminy przystąpiło sześć drużyn z Paproci Dużej, Szumowa, Ostrożnego, Srebrnej, Żabikowa i Pęchratki Polskiej.
   O godz. 15.00 imprezę rozpoczął przemówieniem  Wójt Gminy Szumowo Pan Jarosław Cukierman, a następnie została wyłoniona komisja konkursowa.  Każda miejscowość miała za zadanie przygotować krótką prezentacje o swojej miejscowości, były śmieszne skecze, piosenki, opis historyczny danej wsi. Gdy już poznaliśmy drużyny, nadszedł czas na rozpoczęcie konkrecji.
    Jako pierwsze zostały rozegrane „Mistrzostwa świata w rzucie kaloszem”.  Trzech najlepszych zawodników zostało nagrodzonych pucharami i nagrodami. A mistrzem został Pan Sławomir Gliński.  
    Kolejnym zadaniem drużyn było przygotowanie szybkiego obiadu, uczestnicy musieli jak najszybciej obrać ziemniaki a następnie zetrzeć je na tarce do miseczki.
    Trzecią konkurencją było „Napojenie konia”  zawodnicy musieli jak najszybciej napełnić butelkę(konia) wodą znajdującą się w miskach, nie było to nic prostego, kubeczki w których uczestnicy przenosili wodę miały ubytki. W tej konkurencji liczyła się sprawność fizyczna oraz zręczność.
    Poziom konkursu był bardzo wyrównany i z tego powodu musiała zostać rozegrana dogrywka. Drużyny walczyły o pierwsze i trzecie miejsce.  Za zadanie uczestniczki miały rozbić 4 jajka i oddzielić żółtko od białka.
Klasyfikacja  I Turnieju Sołectw Gminy Szumowo
I miejsce – Ostrożne
II miejsce – Żabikowo
III miejsce – Pęchratka Polska
Wyróżnienie – Paproć Duża
Wyróżnienie – Szumowo
Wyróżnienie – Srebrna
Nagrody specjalne:
Paproć Duża – za oryginalny wjazd
Pęchratka Polska – za prezentację wsi i kabaret.
     Nagrody i puchary uczestnikom turnieju wręczyli Wójt Gminy Szumowo Jarosław Cukierman oraz proboszcz szumowskiej parafii ks. kan. Sławomir Grodecki. Po wręczeniu nagród odbyła się biesiada pod chmurką.
     Gminny Ośrodek Kultury w Szumowie składa serdeczne podziękowania firmie BACZ-TRANS za pomoc w organizacji imprezy.