W dniu 5 lipca 2018 r. Gminny Ośrodek Kultury w Szumowie zmienił się na kilka godzin w małe laboratorium chemiczne. Dzięki dotacji pozyskanej z programu „Działaj lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Filantropii w Polsce i ODL Lokalnej grupy Działania „Brama na bagna” dzieci z naszej gminy miały możliwość uczestnictwa w fascynującym spotkaniu z nauką podczas interaktywnych warsztatów pokazowo - eksperymentalnych „Kulturalne laboratorium”, będących nie tylko doskonałą zabawą, ale też fascynującą przygodą w krainie nauki.

W zajęciach zorganizowanych w ramach projektu „Akademia małolata ciekawego świata” wzięło udział 40 dzieci w wieku 7-12 lat. Ze względu na zróżnicowany poziom trudności wybranych zagadnień uczestnicy zostali podzieleni na dwie grupy wiekowe. Podczas trzech godzin zajęć dzieci wykonały szereg fascynujących doświadczeń chemicznych wykorzystując przy tym tylko i wyłącznie substancje dostępne w każdym gospodarstwie domowym, takie jak kwasek cytrynowy, ocet, soda oczyszczona, skrobia, mleko w proszku. Efektem tych ekscytujących i zaskakujących eksperymentów było powstanie musujących, pachnących kul do kąpieli, napoju z ekstraktu herbaty do złudzenia przypominającego coca-colę oraz napompowanie baloników gazami powstającymi w wyniku reakcji chemicznych.
W przerwie między zajęciami poszczególnych grup wszyscy uczestnicy byli świadkami wspaniałego, zaskakującego chemicznego show ph. „Kraina lodu”, na który złożyło się szereg efektownych eksperymentów z ciekłym azotem z mnóstwem dymu, bąbelków, baniek i zimna.
Zajęcia dostosowane do wieku uczestników, wiedza przekazana w dostępny i interesujący dla odbiorcy sposób pokazały, że nauka nie musi być trudna, a poznawanie otaczającego świata to prawdziwa frajda i fantastyczna zabawa.