45 pań z terenu gminy Szumowo wzięło udział w warsztatach carvingu i dekorowania stołu zorganizowanych przez Gminny Ośrodek Kultury w Szumowie i Koło Gospodyń Wiejskich w Żabikowie Rządowym w ramach projektu „Sztukmistrzynie – wiejska pracownia kobiet kreatywnych”.

Uczestniczki zajęć pracowały w trzech 15 – osobowych grupach.  Każda z grup odbyła 4-godzinne szkolenie prowadzone przez  specjalistkę z  Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie, panią Joannę Czarkowską, która zapoznała panie z podstawami  tej unikatowej, ale zyskującej coraz większą popularność sztuki kulinarnej. Pod jej bacznym okiem  uczestniczki warsztatów uczyły się wykonywać „krok po kroku” wspaniałe i efektowne dekoracje z podstawowych , dostępnych na co dzień w każdej kuchni, warzyw i owoców.  

Dzięki instruktażowi i precyzyjnym wskazówkom pani Joanny panie przekonały się, że sztuka carvingu nie jest tak trudna jak by się wydawało. Wystarczy odrobina kreatywności, wyobraźni i chęci by z jabłka, ogórka czy cebuli powstała piękna dekoracja.

W czasie zajęć powstały więc efektowne, przestrzenne ozdoby z pora, róże z białej rzepy, lilie z cebuli, tulipany z marchwi, łabędzie z jabłek i wiele innych cudeniek zachwycających swoim wyglądem, kolorystyką i kunsztem wykonania.

Panie dowiedziały się również , jak przechowywać te wszystkie wspaniałości, żeby jak najdłużej cieszyły oczy biesiadników, poznały tajniki dekoracyjnego składania serwetek oraz wspólnie z panią Joanną przygotowały kompozycję kwiatową na stół biesiadny.

Mamy nadzieję, że oprócz  zdobycia cennych umiejętności  i inspirujących pomysłów warsztaty dostarczyły uczestniczkom  wielu przyjemnych doznań estetycznych, pozwoliły  spędzić czas w miłej i przyjaznej atmosferze.Projekt dofinansowany ze środków Programu „Działaj lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Ośrodek Działaj Lokalnie Lokalnej Grupy Działania „Brama na bagna”.