W maju 2016r. Gminny Ośrodek Kultury wyszedł z propozycją założenia Koła „Dobrej Pani domu”. 
 
Koło powstało w celu ożywienia życia towarzyskiego zarówno w miejscowości Szumowo, jak i całej gminie. Powstało z chęci współpracy, wspólnego dążenia do celu,  pomocy innym. Koło „Dobrej Pani domu” oferuje możliwości uczestnictwa w organizowanych spotkaniach towarzyskich, uroczystościach gminnych, festynach, dyskusjach nad ciekawymi aktualnymi tematami, wymianę doświadczeń, a przede wszystkim mile spędzony czas w gronie przyjaciół. Z reguły, zebrania połączone są ze wspólnym gotowaniem, pieczeniem, warsztatami, spotkaniami przy herbatce, dyskusjami lub zwyczajną wymianą babskich poglądów. 
 
16 maja 2016r. odbyło się pierwsze spotkanie Koła, podczas którego Panie uczestniczyły w warsztatach kulinarnych ph.” Pyszne słodkości”. Na warsztatach tych wykonywały przepyszne ciasta, dzieliły się informacjami, przepisami i tajnikami wypiekania różnego rodzaju smakołyków. 
 
W dniu 08.08.2016 r. na spotkaniu, w którym uczestniczyło 15 członkiń, Panie wybrały zarząd Koła „Dobrej Pani domu”. Przewodniczącą została Pani Hanna Zaręba, zastępcą przewodniczącej Pani Krystyna Gocłowska, na sekretarza wybrano Panią Agnieszkę Dąbrowską, natomiast skarbnikiem została Pani Elżbieta Kołota.
 
Podczas Dożynek Wojewódzkich w dniu 28 sierpnia 2016 roku Panie wraz z sołtysem Szumowa reprezentowały wieś Szumowo. Na tę okoliczność przygotowały mnóstwo przepysznych dań, które wystawione zostały na pięknie udekorowanym stoisku. Podczas uroczystego korowodu wieniec przygotowany przez Panie z Koła ”Dobrej Pani Domu” prezentował się doskonale. W konkursie na Najpiękniejszy Wieniec Dożynkowy zajął III miejsce. 
        
 
 
Panie uczestniczą również w różnego rodzaju wyjazdach i warsztatach i szkoleniach.
 
W grudniu Gminny Ośrodek Kultury oraz KGW z Żabikowa  zorganizowali wyjazd do kompleksu termalno-basenowego w Uniejowie. W wyjeździe tym uczestniczyły również Panie z Koła „Dobrej Pani domu”.  Kolejną atrakcją był wyjazd do teatru w Białymstoku na spektakl „Ożenek”. 
 
Panie wzięły również udział w szkoleniu dotyczącym carvingu i dekorowania stołu, które odbyło się w ramach projektu projektu „Sztukmistrzynie – wiejska pracownia kobiet kreatywnych”. Szkolenie to prowadziła specjalistka z  Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie Pani Joanna Czarkowska. Członkinie Koła „Dobrej Pani domu” poznały również tajniki powstawania wyrobów z wikliny papierowej. Zajęcia prowadzone były przez Panią Elżbietę Bagińską.
 
W tym samym miesiącu w Szumowie odbyło się Otwarcie Posterunku Policji w Szumowie. Na uroczystość tę Panie przygotowały pyszną zupę grochową, która zachwalali wszyscy uczestnicy imprezy. 
 
Tuż przed Świętami Bożego Narodzenia odbyła się pierwsza wspólna Wigilia.  Atmosfera świąteczna i składane sobie nawzajem życzenia zawiązały silniejsze więzi naszych Pań z Szumowa.
 
 
Kolejnym celem Pań z Szumowa była organizacja Sylwestra w budynku Gminnego Ośrodka Kultury w Szumowie. Panie wyszły z propozycja do mieszkańców Gminy Szumowo, aby wspólnie spędzić ostatni wieczór roku 2016. Wspaniała zabawa trwała do białego rana. 
 
Dzięki funduszom zgromadzonym od sponsorów i darczyńców, a także ze środków pozyskanych ze sprzedaży wykonanych przez siebie wiązanek nagrobkowych, stroików świątecznych itp. Panie zakupiły na własne potrzeby zmywarkę, czajnik elektryczny, zestaw garnków, mikrofalówkę oraz inną działalność Koła.
 
Rok 2017 Panie rozpoczęły spotkaniem podsumowującym swoją ubiegłoroczną. Zaplanowały również działania na rok bieżący. 
 
Pierwszym działaniem w nowym roku było pieczenie pysznych pączków i faworków.
 
 
 
Tak kreatywne i przedsiębiorcze kobiety to prawdziwy skarb. Życzymy im wielu sukcesów, pomyślności i satysfakcji z podejmowanych wyzwań.