W niedzielę 11 czerwca 2017 r. w Pęchratce Polskiej odbył się Festyn rodzinny pod hasłem „Piknik Naukowy” w ramach programu profilaktycznego „Żyj zdrowo, baw się na sportowo i bezalkoholowo”. Zorganizowany on został przez Szkołę Podstawową w Pęchratce Polskiej i Radę Rodziców, a także dzięki pomocy i wsparciu Wójta Gminy Szumowo, Starostwa Powiatu Zambrowskiego, oraz sponsora firmy AGRA S.A. Pana S. Pietruszyńskiego. 
 
Ideą pikniku był jego rodzinny charakter. Skierowany został do dzieci przedszkolnych, uczniów ze szkoły podstawowej, młodzieży oraz ich rodziców. Poprzez dobrą zabawę dzieci mogły zagłębiać się w tajniki nauki i odpocząć na świeżym powietrzu. Każdy mógł znaleźć dla siebie coś ciekawego. W ofercie zajęć naukowych dla wszystkich chętnych, na różnym poziomie wiekowym, czekał szereg zajęć z robotyki. Dzieci uczyły się budowania prawdziwych robotów, zastosowania nowoczesnych technologii, a także uczestniczyły w pokazach eksperymentów naukowych, czy drukowania 3D. Największą popularnością wśród przedszkolaków i uczniów cieszyły się walki robotów sumo i malowanie twarzy. 
 
Festyn naukowy w Pęchratce Polskiej uatrakcyjniły występy uczniów, gry, konkursy i sportowe konkurencje rodzinne. Piknik zaszczycił swoją obecnością Pan Robert Rosiak – Starosta Powiatu Zambrowskiego, który wręczył nagrody dla laureatów i zwycięzców konkursów. Swój udział w bardzo udanej imprezie mieli także rodzice i nauczyciele, którzy przygotowali kawiarenkę ze słodkościami, gorącymi i zimnymi napojami.