Zdjęcie z warsztatów wyplatania z wikliny papierowej w Gminnym Ośrodku Kultury w Szumowie.W dniach 16 – 17  listopada 2017 r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Szumowie odbyły się warsztaty wyplatania z wikliny papierowej zorganizowane przez panie z szumowskiego „Koła Dobrej Pani Domu” i Gminny Ośrodek Kultury w Szumowie w ramach projektu „Kobiece światoprzestrzenie”, dofinansowanego z programu „ Działaj Lokalnie X” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, realizowanego przez Akademie Rozwoju Filantropii w Polsce i Ośrodek Działaj Lokalnie Lokalnej Grupy Działania „ Brama na Bagna”.   

Plecionkarstwo to pracochłonna, ale bardzo efektowna dziedzina rękodzieła artystycznego umożliwiająca wykonanie wielu efektownych, przydatnych w każdym domu przedmiotów użytkowych i ozdobnych bardzo niskim kosztem, dlatego cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem wśród mieszkanek naszej gminy.  W tegorocznych warsztatach wzięło  udział 16 pań z terenu gminy Szumowo.

Zajęcia poprowadziła Pani Elżbieta Bagińska, która od lat zajmuje się wyplataniem z wikliny papierowej – projektuje i wyplata nowatorskie formy użytkowe, dekoracyjne przedmioty codziennego użytku oraz ozdoby okolicznościowe.                                                                                

Ponieważ dla większości uczestniczek było to pierwsze spotkanie z wikliną papierową warsztaty zostały podzielone na dwa etapy. Pierwszy etap to nauka skręcania papierowych rurek. To zajęcie okazało się trochę bardziej skomplikowane niż by się wydawało, ale sprytne palce naszych pań i cenne wskazówki prowadzącej zajęcia Pani Eli dały efekt w postaci ogromnej ilości materiału plecionkarskiego, z którego podczas drugiego dnia zajęć powstały piękne koszyczki i różnej wielkości i kształtu pudełeczka na drobiazgi, które z całą pewnością będą niewątpliwą ozdobą domów naszych uczestniczek.

Zapraszamy do obejrzenia galerii.