zdjęcie z występu w bibliotecveW poniedziałek 27 marca Biblioteka Gminna w Szumowie miała przyjemność gościć Barbarę Ciwoniuk – autorkę książek, piszącą głównie dla nastoletnich czytelników. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas I i II Gimnazjum w Szumowie wraz z nauczycielami. Pani Barbara opowiedziała o początkach swojej kariery pisarskiej, inspiracjach literackich oraz pierwowzorach postaci, które kreuje w powieściach. Wcześniej pracowała zawodowo, a od kilku lat oddaje się zajęciu, które naprawdę lubi, czyli pisaniu. Na swojej stronie internetowej zamieściła wpis:

„Pokój pełen książek

Noc za oknem szroni szyby

Złote światło lampy

Biurko, fotel, laptop

Oto moje Karaiby :)

Zadebiutowała w 2005 r. powieścią „Igor”, w której opisała problemy chłopca, zmagającego się z dysleksją. Książka wydana przez wydawnictwo Telbit zapoczątkowała serię beletrystyczną dla młodzieży. W tej powieści autorka pokazała jak należy przełamywać szkolne trudności, a po przeczytaniu „Igora” temat dysleksji nikomu nie jest obcy. Dla poparcia swoich słów pani Ciwoniuk przeczytała fragmenty swojej debiutanckiej książki. W dalszej części spotkania autorka ciekawie streściła swoje powieści. Młodzież z zainteresowaniem wysłuchała historię m. in. Rokka, Ani, Gabi, Mileny, Wiktorii czy Alfiego. Wszystko to sprawiło, że spotkanie okazało się bardzo interesujące.

Pani Barbara w swoich utworach opisuje i porusza problemy współczesnych nastolatków stających na progu dorosłości. Opisuje nie tylko pierwszą miłość ale też brak akceptacji, relacje z nauczycielami, problem homoseksualizmu, nieradzenia sobie z własną innością, niepełnosprawność i przemoc. Losy bohaterów jej książek pokazują, że nie wolno się poddawać, a nawet trzeba, szukać wyjścia z trudnej sytuacji. Autorka chce pokazać czytelnikowi, że z każdej sytuacji jest wyjście, trzeba tylko szczerze o tym rozmawiać .Nasz gość podkreślał, że nie można być obojętnym, kiedy innej osobie dzieje się krzywda i że zawsze trzeba walczyć o siebie. Ma nadzieję, że w jej książkach czytelnicy znajdą wskazówki do rozwiązania swoich problemów.

Książka pt. „Igor” została nominowana przez Polską Sekcję IBBY do programu „Outstanding Books for People with Disabilities”, powieść „Ania” uzyskała nominację do nagrody „Książka Roku 2007” Polskiej Sekcji IBBY, a książka „Musisz to komuś powiedzieć” otrzymała wyróżnienie literackie w konkursie „Książka Roku 2011” Polskiej Sekcji IBBY. Pani Barbara jest też autorką takich książek jak: „Rokko”, „Ten gruby”, „Własny pokój”, „Wakacje z gangsterem”, „A jeśli zostanę…”, „Uciec jak najbliżej” czy też książki dla dzieci „Jaki ten świat ciekawy”.

Spotkanie autorskie to doskonała szansa dla młodych ludzi na rozmowę z pisarzem o książkach i czytaniu. Autorka odpowiadała również na pytania uczniów. Na zakończenie spotkania Pani Ciwoniuk podarowała uczestnikom spotkania dwie swoje książki z autografem. .

Wszystkich, którzy chcą poznać niezwykłe powieści Barbary Ciwoniuk zapraszamy po książki do biblioteki.