Jedną z tradycji wielkanocnych jest zwyczaj wykonywania i święcenia  palm na pamiątkę wjazdu Jezusa do Jerozolimy w Niedzielę Palmową, rozpoczynającą Wielki Tydzień.
Dawniej na wsi wierzono, że poświęcona palma chroni ludzi, zwierzęta, domy, pola przed ogniem i wszelkim złem.
W zależności od regionu, palmy różnią się wyglądem i techniką wykonania.
 
W miniony czwartek, 30 marca panie z terenu gminy Szumowo wzięły udział w warsztatach z zakresu tworzenia palm wielkanocnych zorganizowanych przez Gminny Ośrodek Kultury w Szumowie. Na zajęcia prowadzone przez panią Elżbietę Bagińską przybyło 17 mieszkanek gminy.
Pani Ela zaznajomiła uczestniczki z tajnikami ludowego rękodzieła tworzenia palm oraz  pokazała w jaki sposób można ją samodzielnie wykonać. Pierwszym etapem było tworzenie elementów palmy czyli różnobarwnych, wykonywanych różnorodnymi metodami kwiatów z bibuły i krepiny. Spod zręcznych rąk naszych uczestniczek wyszły przepiękne, małe cudeńka – kwiatki o różnorodnych kształtach – strzępione, skręcane, nawijane czy też z wycinanymi lub prostymi brzegami. W zestawieniu z zielonymi, żywymi gałązkami bukszpanu stworzyły one piękne, oryginalne kompozycje, które z pewnością będą wspaniałą ozdobą wielkanocnego stołu.